تحقیق برای درس اجتماعی دوره ابتدایی

هدف: ‌آشنایی با رویدادهای اجتماعی و اندیشه و تعمق درباره تاثیرات مختلف آنها

پرورش اندیشه و تفکر و آشنایی با زندگی اجتماعی هر دو از اهداف مهم آموزشی در سطوح مختلف تحصیلی هستند که توجه ویژه به آنها می تواند موجبات و مقدمات رسیدن به یک جامعه سالم را برای آیندگان ما رقم بزند. فعالیت حاضر که می تواند بصورت یک تحقیق برای درس اجتماعی دوره ابتدایی (پایه های پنجم و ششم) به شاگردان معرفی شود. این فعالیت در قالب سه رویداد ارائه شده است که اولی کاملا مشروح بوده و نوع تکلیف خواسته شده را برای دو رویداد دیگر بصورت واضخ ارائه می کند. می توان رویداد اول را در کلاس شرح داد و از دانش آموزان خواست فعالیت های مربوطه را برای جلسه بعدی اماده کنند. و انجام دو رویداد دیگر را بعنوان تکالیف بعدی در خانه در نظر گرفت.

 

رویداد اول : یک تصادف فرضی

قبل از طلوع آفتاب (و در گرگ و میش هوا)  در ساعت 6:31 روز پنجشنبه 30 شهریور 1396 در مسیر جاده قدیم قزوین به تاکستان، دو کیلومتر مانده به شهر تاکستان تصادف شد. یک کامیون 10 تن با یک خودرو پراید و یک خودرو پژو206 برخورد کرد.

دو نفر جان باخته اند و پنج نفر مصدوم شدند.

علت تصادف سرعت غیرمجاز کامیون اعلام شد.

در پی این حادثه:

 • 1 دقیقه بعد از حادثه سرنشینان یک خودرو تندر 90 که از آنجا عبور می کردند متوجه حادثه می شوند و پس از اطلاع رسانی به پلیس و 115 سعی می کنند به آسیب دیده ها کمک رسانی کنند.
 • در طی دقایق بعد چند اتومبیل دیگر توقف می کنند و سرنشینان آنها سعی می کنند در کمک های اولیه مشارکت کنند. افراد دیگر از توقف بیجا خودداری کرده و به مسیر خود ادامه می دهند.
 • 10 دقیه بعد از حادثه 3 مامور پلیس در آنجا حاضر شدند و کروکی (نقشه) تصادف را کشیده و گزارش حادثه را تهیه کردند. تکه های کوچک و تراشه های ناشی از حادثه از جاده پاک سازی شد و یکی از اتومبیل ها که در داخل جاده بود به کنار کشیده شد.
 • 12 دقیقه بعد از حادثه 2 اتومبیل اورژانس جاده ای در محل حاضر شدند. کمک های اولیه روانشناختی به افراد سالم و به هوش انجام شد و مصدومین به بیمارستان منتقل شدند.
 • در بین سرنشین های ماشین هایی که از کنار محل حادثه عبور می کردند، هیجان و کنجکاوی ایجاد می شد و صحبت از حوادث رانندگی آغاز می شد. 20 دقیقه بعد از حادثه، یکی از ماشین های عبوری به خاطر پرت شدن حواس راننده به حادثه، از جاده منحرف شد. اما خوشبختانه آسیب شدیدی ندید.
 • 30 دقیقه بعد از حادثه 2 نفر از سرنشینان که کاملا سالم بودند یک تاکسی گرفتند و به تاکستان رفتند.
 • بین 1 تا 3 ساعت بعد از حادثه خانواده همه مصدومین و فوت شده ها در جریان حادثه قرار گرفتند.
 • بین 1ساعت تا دو روز بعد از حادثه مسافرینی که از محل حادثه عبور کرده بودند (حدود 6000 نفر)، شرح آن را برای اطرافیان خود تعریف می کردند. در همین مدت خبر حادثه و تصاویر آن در گروه های خبری تلگرام، اینستاگرام و … پخش شد و حدود 13000 نفر از این طریق در جریان حادثه قرار گرفتند. تلویزیون محلی استان قزوین هم در اخبار خود از این حادثه 6 بار خبر پخش کرد.
 • بین 1 تا 40 روز بعد از حادثه خانواده های افراد فوت شده (که از شهر زنجان و همدان بودند) مراسم مختلف یادبود برگزار کردند.
 • 5 ساعت بعد از حادثه یک یدک کش به محل آمد و دو ماشین سواری آسیب دیده را به پارکینگ پلیس انتقال داد.
 • حدود 7 ساعت بعد از حادثه با آمدن جرثقیل به محل، عملیات انتقال کامیون از کار افتاده به پارکینگ شروع شد.
 • حدود 2 روز بعد از حادثه اتومبیل و تجهیزات پیمانکاران راهداری (4 نفر) به محل آمدند و چاله های داخل جاده را با آسفالت پر کردند.

 

سوالات و کاوش ها

…..

برای دانلود فایل کامل بصورت PDF تصویر زیر را لمس کنید

اموزیاران

مطلب پیشنهادی

بازخوردها و سوالات دوره مهارت های ارتقایی

بازخوردها و سوالات دوره ضمن خدمت مهارت های ارتقایی آموزش و پرورش برای مشاهده بازخوردها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.