زمان بازگشایی مدارس در سال 1399 (آخرین اخبار)

بعد از تعطیلی مدارس در بهمن ماه 1398 ، اکنون در سال 1399 جدیدترین خبر و سناریوهای مرکز پژوهش های مجلس درباره بازگشایی مدارس در دوره کنترل ویروس کرونا را در اینجا ببینید:

 

آیا مدارس از 20 فرودین 1399 باز خواهند شد؟

آیا تعطیلات تا اردیبهشت 99 ادامه خواهد داشت؟

آیا تعطیلات تا خرداد 99 طول خواهد کشید؟

آیا کلاس های جبرانی مدارس در خرداد یا تیر برگزار خواهد شد؟

آیا کلاس های مجازی همچنان ادامه خواهند یافت؟

همچنین ببینید: زمین بعد از کرونا

ما در اینجا آخرین خبرهای مربوط به بازگشایی مدارس را ارائه می کنیم.

زمان بازگشایی مدارس 1399
زمان بازگشایی مدارس 1399

الف) سناریوهای مرکز پژوهش های مجلس درباره کنکور ۹۹ و بازگشایی مدارس در دوره کنترل ویروس کرونا

سناریو اول:

اگر مدارس تا پایان فروردین تعطیل باشند:
اگر مدارس در پایان فروردین امکان بازگشایی یابند، می توان بدون تغییر تقویم آموزشی یعنی تا پایان اردیبهشت ماه و با احتساب دایر بودن کلاسهای درس در روزهای پنجشنبه و ساعات اضافه آموزشی دیگر روزهای هفته حجم باقیمانده کتاب های درسی را به پایان برد. و امتحانات را نیز در خردادماه برگزار کرد. آزمون سراسری کنکور نیز حداقل دو هفته بعد در تیرماه برگزار می شود.

سناریو دوم:

اگر مدارس تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل باشند: در صورتی که مدارس تا نیمه یا پایان اردیبهشت ماه تعطیل باشند با توجه به حجم باقیمانده از محتوی کتابهای درسی، نمی توان سال تحصیلی را پایان یافته تلقی کرد. در این صورت نیاز به ادامه آموزش حضوری حداقل به مدت یک ماه در خردادماه با احتساب برگزاری کلاس های درس در روزهای پنجشنبه است.

امتحانات پایانی در این حالت در تیرماه برگزار می شود و با توجه به تاریخ آخرین امتحان نهایی پایه دوازدهم، آزمون کنکور سراسری در نیمه اول مردادماه برگزار می شود.

سناریو سوم:

اگر مدارس تا پایان خردادماه تعطیل باشند: در صورتی که کلاس های درس تا نیمه یا پایان خردادماه تعطیل باشند، بنابراین به مدت یک ماه (حدوداً تا پایان تیرماه) با احتساب روزهای پنجشنبه کلاس های جبرانی، رفع اشکال و پرسش و پاسخ برگزار شود و امتحانات نیز بلافاصله در مردادماه یا شهریورماه برگزار شوند.در این صورت به مدت دو هفته بعد از آخرین امتحان نهایی پایه دوازدهم (حدود دهم شهریورماه)، آزمون کنکور سراسری برگزار می شود.

ب)آخرین اخبار زمان بازگشایی مدارس در سال 1399

 

1399/01/09  نهم فروردین 1399

وزیر آموزش و پرورش: زمان بازگشایی مدارس به آموزش و پرورش اعلام نشده

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما تابع تصمیم های ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، اما هنوز زمان بازگشایی مدارس به این وزارتخانه اعلام نشده است.

به گزارش ایرنا؛ محسن حاجی میرزایی عصر شنبه درباره برنامه های وزارت آموزش و پرورش به ویژه در عرصه آموزش از راه دور و تدریس تلویزیون مجازی افزود: دنیا با بزرگترین وقفه آموزشی بخاطر شیوع ویروس کرونا مواجه شد و بیش از یک میلیارد دانش آموز در جهان بخاطر این وضعیت تعطیل هستند.

وی در گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت: ما ظرف یکی دو روز پس از تعطیلی مدارس بخاطر کرونا با همکاری صدا و سیما آموزش تلویزیونی را شروع کردیم که اکنون در سه شبکه در هشت نوبت آموزش را به عهده گرفتیم. این موضوع بازخورد خوبی در میان دانش آموزان و معلمان داشته است.

وی تصریح کرد: برای انتخاب معلمان با توجه به اینکه ناگزیر بودیم از معلمان استان تهران و البرز استفاده کنیم، آموزش ها به این معلمان واگذار شد و معتقدم افراد خوبی برای این مساله انتخاب شده است.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که بچه ها در فضای مجازی نمی توانند با معلم ارتباط خوبی برقرار کنند و تا چه زمانی امکان تدریس از این طریق امکان پذیر است؟ گفت: ما تابع سیاست‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و متناسب با اطلاعات و آماری که از وضعیت استان ها گرفته می‌شود و پروتکل های وزارت بهداشت به ما اعلام می‌شود که چه زمانی مدارس بازگشایی می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: اما نکته مهم این است که آموزش نیازمند تعامل بین دانش آموز و معلم است و باید روشی را ایجاد کرد تا این تعامل بیشتر شود. البته پیش از شروع کرونا در شبکه های مجازی برخی از آموزش ها انجام می شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اما برای اینکه این کار نامنظم نباشد وزارت آموزش و پرورش یک شبکه مناسب خاصی برای موضوع طراحی کرده است که مجموعه اطلاعات کلاس، دانش آموز و معلم در آن گنجانده شده است. اطلاعات حاکمیتی نزد ما موجود است و به پیام رسان های داخلی مجال دادیم که روی این بستر با ما همکاری کنند.

وی ادامه داد: اکنون در حال بررسی فنی این شبکه هستیم و بناست همین مدرسه‌ای که در فضای واقعی وجود دارد آن را در فضای مجازی بازسازی کنیم؛ یعنی دانش آموز، معلم و مدرسه به صورت تصویری شکل گیرد که این کار می‌تواند به بزرگترین خدمت آی تی در کشور تبدیل شود.

حاجی میرزایی گفت: تلاش می‌کنیم تا نیمه فروردین ماه امسال عملیات آموزش و این شبکه به عنوان شبکه اجتماعی دانش‌آموزان ( شاد ) شکل گیرد تا آموزش های متمرکز به دانش آموزان ارائه شود.

وی تصریح کرد: برای بازگشایی مدارس در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گیری می شود که با احتساب آموزش های مجازی اگر نیمه فروردین مدارس دایر شود یک ماه به زمان آموزش دانش‌آموزان اضافه خواهد شد. اگر به انتهای فروردین یا اوایل اردیبهشت برسد ۴ تا ۶ هفته دوره آموزشی دانش آموزان اضافه می‌شود و اگر طولانی تر شود دوره آموزشی را فشرده و حتی از ظرفیت پنجشنبه جمعه نیز استفاده خواهیم کرد یا ساعات آموزشی را افزایش می‌دهیم تا این وقفه آموزشی را جبران کنیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: البته طبق اعلام معاون آموزشی وزارت آموزش و پرورش تا قبل از شروع ویروس کرونا ۷۰ درصد زمان بندی آموزش دانش‌آموزان پیش رفته بود و تنها ۳۰ درصد آن با قی مانده بود که تلاش می‌کنیم این ۳۰ درصد را جبران کنیم تا سال تحصیلی ادامه یابد.

وزیر آموزش و پرورش درباره افزایش ۵۰ درصدی حقوق معلمان در سال جاری گفت: همه معلمان و کارکنان اداری مشمول این افزایش ۵۰ درصدی شدند و کارکنان اداری چون از این ظرفیت قانون مدیریت خدمات کشوری که ۱۰ امتیاز دارد هیچ استفاده نکرده بودند ۵۰ درصد برای آنها رقم بیشتری شد، اما درباره معلمان چون رتبه بندی در سال ۹۴ و ۹۸ انجام شده بود و از ظرفیت ۵۰ درصدی برای آنها استفاده شد، جمعی از معلمان مشمول کل ۵۰ درصد نشده بودند.

حاجی میرزایی خاطر نشان کرد: برای ۳۲ درصد معلمان رقم زیادی نبود، اما برای ۶۲ درصد از ۵ تا ۵۰ درصد این افزایش اعمال شد و همه سر یک خط ایستادند.

وی درباره مهمترین عملکرد وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۸ گفت: ما ۱۵ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش داریم. پوشش تحصیلی را به بیش از ۹۸ درصد رساندیم و پوشش لازم التعلیم ها نیز تحقق پیدا کرده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: همچنین سه هزار نفر از راهبران آموزشی برای ادامه ارائه خدمات آموزشی به مناطق مختلف کشور آماده شدند. المپیاد درون مدرسه ای با ۵ میلیون دانش‌آموز سازماندهی شد و برنامه های موثر دیگری در سال ۹۸ انجام شده است.

منبع: عصر ایران

 

تاریخ 1398/12/26  (آخرین اخبار وزارتخانه)

مدارس پس از بازگشایی 4 تا 6 هفته ادامه فعالیت می‌دهند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا و جبران این تعطیلات در سال تحصیلی جاری گفت: در جلسه ستاد ملی کرونا که با حضور رئیس‌جمهور تشکیل‌شده همین مبحث مطرح‌شده است و برای ما مهم است این تعطیلات سال تحصیلی آینده را تحت تأثیر قرار ندهد.

در مورد بازگشایی مدارس ستاد ملی مبارزه با کرونا هر زمان که مشخص کند مدارس بازخواهد شد و ما متناسب با زمان ازدست‌رفته اقدام خواهیم کرد، البته مدارس ما برای جبران زمان ازدست‌رفته از طریق فضای مجازی، آموزش‌های تلویزیونی و … به جبران این زمان اقدام می‌کنند لذا با احتساب آموزش‌های مجازی که داده می‌شود زمان از دست‌ رفته را به دست خواهیم آورد.

برگزاری کنکور 20 روز پس از پایان امتحانات نهایی

وی افزود: با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا وزارت آموزش‌و پرورش می‌تواند تقویم زمانی مدارس را جابجا کند و اختیاراتی را به شورای آموزش‌وپرورش استان‌ها می‌دهیم تا بین 4 تا 6 هفته پس از بازگشایی مدارس سال تحصیلی را ادامه دهند. همچنین کنکور20 روز پس از پایان امتحانات نهایی انجام خواهد شد.

وی در مورد مدارس غیردولتی و سرویس‌های مدارس و سوالاتی که در مورد پرداخت شهریه آن‌ها در رسانه ها مطرح می‌شود، گفت: شورای نظارت بر مدارس غیردولتی در هر استان موظف است در مورد خدماتی که مدرسه ارائه کرده است با میزان شهریه پرداختی را بررسی‌هایی را انجام دهد. همچنین کارگروهی دیگری در مورد سرویس‌های مدارس در استان‌ها پیش‌بینی و به استان‌ها تفویض اختیار شده است تا در این‌باره نیز تصمیم‌گیری کنند.

منبع: وزارت آموزش و پرورش

تاریخ انتشار: 25 اسفند، 1398

به گزارش*ویکی گرام  یک عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر همچنان روند صعودی شیوع ویروس کرونا در سطح کشور تا پایان تعطیلات عید نوروز ادامه داشته باشد باید مدارس و دانشگاه‌ها تا ابتدای اردیبهشت سال آینده تعطیل شوند. محمد قمی اظهار کرد:

بعد از شیوع ویروس کرونا مدارس و دانشگاه‌ها برای جلوگیری از ابتلای دانش‌آموزان و دانشجویان به کرونا تعطیل شد و در این مدت آموزش در فضای مجازی ادامه داشت و تعطیل نشد، البته که شاید آموزش کامل نبود و مشکلاتی
وجود داشت اما به هر حال چنین سیستمی را راه اندازی کردند.

وی افزود: با توجه به اینکه تنها چند روز به پایان سال جاری و آغاز تعطیلات نوروزی باقی مانده، باید ستاد مبارزه با کرونا درباره زمان باز شدن مدارس بعد از تعطیلات نوروز تصمیم‌گیری کند که قطعاً این موضوع را در زمان مناسب اعلام می‌کنند کما اینکه آنها باید بعد از اطمینان از شرایط، مدارس و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: طبیعتا اگر شیب ابتلا به ویروس کرونا نزولی باشد مدارس و دانشگاه ها بعد از تعطیلات نوروز باز می شود اما اگر شیب همچنان صعودی باشد باید مدارس حداقل تا اول اردیبهشت ماه
تعطیل باشند.

منبع:ویکی گرام

 

1398/12/06

از سوی دیگر در روزهای اخیر آموزش و پرورش به شکل روزانه و یا در برخی نقاط کشور به شکل هفته ای مدارس را تعطیل کرده اما هنوز خبری از تعطیلی مدارس تا پایان تعطیلات نوروز نیست.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت تعطیلی مدارس کشور  و زمان بازگشایی مدارس در سال 1399 اظهار کرد: در این مورد تابع صلاحدید وزارت بهداشت هستیم و اگر در منطقه ای وزارت بهداشت تشخیص تعطیلی دهد این موضوع انجام می‌شود.

او تاکید کرد: تعطیلی تا ۱۵فروردین صحت ندارد و باید وزارت بهداشت دراین مورد اعلام نظر کند، درمورد اعلام نظر نمایندگان هم که فعلا پیشنهاد اولیه مطرح شده در حالی که این موضوع کاملا تخصصی است.

حالا همه منتظر نظر وزارت بهداشت و دولت درباره تعطیل شدن و یا نشدن مدارس هستند.

منبع:افکارنیوز

 

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش صبح امروز (چهارشنبه ۲۱ اسفند) در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: برای نخستین بار بعد از سال‌های جنگ تحمیلی با شبکه آموزش و سپس شبکه چهار، آموزش را از رسانه ملی آغاز کردیم و البته برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در ایام تعطیلی مدارس از رسانه‌های متعددی استفاده می‌کنیم.

کمرئی خاطرنشان کرد: معلمان برای آموزش دانش آموزان از طریق فضای مجازی هم اقدام کرده‌اند و بیش از ۱۸۲ درس در دوره متوسطه داریم که البته حجم کار سنگین است و ۹۵درس تکراری داریم که ۹۰ درس را در تلویزیون آموزش می‌دهیم.

  • آموزش‌ها تا ۲۰ فروردین برنامه‌ریزی شده است

وی تاکید کرد: سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت دارد و در حال حاضر آموزش‌ها تا ۲۰ فروردین برنامه‌ریزی شده است و هدف گذاری تا خردادماه را انجام داده‌ایم.

  • احتمال اختصاص یک ماه از تعطیلات تابستانی به آموزش

کمرئی با بیان اینکه در فرصت باقی مانده اگر مدارس باز شوند امکان مرور دروس توسط معلمان را داریم، گفت: در سخت ترین و بدترین شرایط امکان دارد سال تحصیلی تغییر کند و یک ماه از تعطیلات تابستانی را به آموزش اختصاص دهیم.

منبع: ایسنا

مطلب پیشنهادی

بازخوردها و سوالات دوره مهارت های ارتقایی

بازخوردها و سوالات دوره ضمن خدمت مهارت های ارتقایی آموزش و پرورش برای مشاهده بازخوردها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *