پیش نویس طرح نظام رتبه بندی معلمان

برای دانلود پیش نویس طرح نظام رتبه بندی معلمان به انتهای صفحه رجوع کنید

رتبه‌بندی معلمان در ۴ مرحله تعریف شده که پایین‌ترین سطح آن، مربی معلم و بالاترین آن استاد معلم است. بر اساس این طرح نباید حقوق معلمان از ۸۰ درصد مجموع حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه کمتر باشد، همچنین براساس اجرای حرفه‌ای رتبه‌بندی معلمان، جذب و تامین منابع انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش اعم از آموزشی، پرورشی، مدیریت، امور اداری و فنی در تمام دوره‌های تحصیلی به صورت امر حاکمیتی و صرفاً از طریق مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش (دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی) انجام می پذیرد.

بنابراین گزارش از میان برخی از اهداف نظام رتبه بندی معلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛ افزایش انگیزه و کارایی معلمان در انجام وظایف و اثربخشی فعالیت‌های آنها برای شکوفا شدن شایستگی‌های دانش‌آموزان، ارتقای منزلت اجتماعی و صلاحیت علمی و مهارت‌های حرفه‌ای معلمان و بالا بردن سطح معیشت‌ آن‌ها، توسعه مشارکت معلمان در فرآیند بهسازی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و فرهنگی.

همچنین سنجش مستمر صلاحیت‌های تخصصی و حرفه‌ای معلمان، ایجاد انگیزه در زمینه‌سازی برای مشارکت و دخالت دانش‌آموز در امر تعلیم و تربیت، بهبود و ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت و ایجاد رابطه بین درجه کارایی و میزان پرداخت و برخی از شاخص‌هایی که معلمان بر اساس نظام رتبه بندی معلمان باید داشته باشند.

در این درجه‌بندی‌ها همه معلمان در سطح درجه یک قرار می‌گیرند، اما ارتقای آنها به درجات بالاتر منوط به احراز شرایطی خواهد بود که برای درجات بعدی رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است.

این گزارش می‌افزاید؛ «مرکز سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان» پله اول اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان است که هنوز تشکیل نشده است؛ با این اوصاف در سال 94 فاز اول این قانون با رسیدگی به وضعیت معیشت معلمان اجرا شد اما با وجود آنکه باید مبلغ 160 تا 600 هزار تومان به حقوق همه معلمان اضافه می‌شد بالاترین مبلغ پرداختی زیر500 هزار تومان اعلام شده که این مبالغ نیز به همه فرهنگیان تعلق نگرفته است، این در حالی است که نمایندگان مجلس انتقادهای بسیاری به شیوه اجرای فاز اول دارند و بعضا آن را اصلا نظام رتبه‌بندی نمی‌دانند.

 «مرکز سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان» پله اول اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان است

در این خصوص عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به  کم و کیف نظام رتبه‌بندی معلمان در سال گذشته، گفت: فاز اول نظام رتبه‌بندی معلمان به ظاهر اجرا شده اما نمیتوان آن را به معنای واقعی اجرای نظام رتبه‌بندی دانست، چراکه اجرای این نظام به اصلاح و ایجاد زیرساخت‌هایی مانند «مرکز سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان» نیاز دارد اما این مرکز هنوز تاسیس نشده بنابراین آنچه که به عنوان فاز اول یاد می شود، تنها مدلی برای افزایش حقوق بود.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اجرای فاز اول نظام رتبه‌بندی معلمان با وجود نواقص بسیار آن قابل‌تامل است، چراکه توانست تغییری در دریافتی‌های بسیار پایین معلمان ایجاد کند افزود: قرار بود 160 تا 600 تومان به حقوق معلمان اضافه شود اما این افزایش حقوق کمتر از 500 هزار تومان و تنها برای بخشی از  معمان صورت گرفته است که موجب اعتراض فرهنگیان نیز شد.

عبدالوحید فیاضی

نظام رتبه‌بندی معلمان راهکار مناسبی برای ساماندهی نیروی انسانی

به گفته فیاضی نظام رتبه‌بندی گستردگی‌های بسیاری دارد و این نظام علاوه بر اینکه یکی از مولفه‌های اصلی تحول منابع انسانی در سند تحول بنیادی محسوب می‌شود راهکار مناسبی برای برون‌رفت آموزش و پرورش از وضعیت نابسامان نیروی انسانی است.

وی با تاکید بر اینکه نیروی انسانی آموزش و پرورش از چند بُعد همچون پایگاه، منزلت و اعتبار در جامعه آسیب‌پذیر شده و نیازمند بازیابی جایگاه خود هستند، ادامه داد: از آنجا که نظام رتبه‌بندی معلمان در ارتقاء صلاحیت‌های حرفه‌ای، توانمندسازی و افزایش انگیزه شغلی معلمان تاثیر مستقیم می‌گذارد، بازیابی جایگاه فرهنگیان با اجرای قانون فوق صورت می‌پذیرد.

نارضایتی معلمان آینده فاجعه باری برای کشور به همراه دارد

فیاضی معتقد است یکی از موضوعات مهم مرتبط با مدیریت منابع انسانی رضایت شغلی است و اگر این رضایت نباشد انگیزه، کارایی و خروجی پایین می‌آید و چنین نارضایتی در میان نیروهای انسانی مرتبط با تعلیم و تربیت، آینده فاجعه باری برای کشور به همراه دارد.

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش تاکنون نسخه‌ای از برنامه‌های نظام رتبه‌بندی معلمان را به مجلس ارائه نداده و فاز نخست آن را تحت لوای یک بخش‌نامه به اجرا گذاشته است، گفت: آنچه اجرا شد را با وجود رویکردهای مثبت، نمی‌توان نظام رتبه‌بندی عنوان کرد البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطالعه و بررسی این قانون را پس از انتخابات به طور ویژه آغاز کرده است.

منبع

برای دانلود پیش نویس طرح نظام رتبه بندی معلمان دکمه زیر را لمس کنید

اموزیاران
دانلود از سایت آموزشی آموزیاران

 

مطلب پیشنهادی

بازخوردها و سوالات دوره مهارت های ارتقایی

بازخوردها و سوالات دوره ضمن خدمت مهارت های ارتقایی آموزش و پرورش برای مشاهده بازخوردها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *